Digitürk Kumandasının Fonksiyonları Nelerdir?
28/03/2022
Digitürk Maç Satın Alma
01/04/2022

Digitürk Kumandasının Özellikleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle dijital yayıncılık alanında pek çok yenilik de karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Digitürk günden güne gelişen bir teknoloji olup kullanmak için kumanda hakkında bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Kumandanın çalışmaması, kısa süreli bozulması ya da algılamaması gibi durumlarda yapılacak işlemlerin bilinmesi sorunun çözülme süresini kısaltacaktır. Plus alıcılar için akıllı kumanda, hd kutular alıcılar için kumandalar, diğer alıcılar için ayrıca kumandalar üretilmiş durumdadır. Digitürk kumandası alıcı türüne göre üzerinde yer alan tuşların özellikleri oldukça fazla olup bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

  • Fav veya favorite tuşu: Kumandadan “favori” tuşuna basılarak istenen kanallar favori listesine eklenebilir.
  • İ veya İnfo: Kumandadan “i” tuşundan izlenen programın başlama ve bitiş saatleri, oyuncuları, konusu gibi alanlarla ilgili bilgilere ulaşılabilir.
  • Guide veya rehber: Kumandadan “Rehber” tuşuyla yayın akışının tamamına ulaşılabilir.
  • OPTS veya “Menü” tuşu: Kurulum, ayarlar, e-rehber menülerine ulaşmak amacıyla “menü” tuşu kullanılabilir.
  • Language veya “dil”: Belli programların orijinal halleri veya Türkçe hallerinde izlenebilmesini sağlar.
  • Altyazı tuşu: Belli programlar İngilizce veya Türkçe alt yazı seçenekleriyle izlenebilir.

 

Digitürk Kumandasının Bozulması Durumunda Neler Yapılabilir?

Digitürk kumandasının bozulması durumunda bazı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Şu işlemler yapılabilir:

  • Kumandadan SAT tuşuna basılmalıdır. Televizyonun Digitürk’ün bağlı olduğu input modunda yani VGA, AV, HDMI modlarında olduğundan emin olunmalıdır. Son teknolojiye uygun üretilen televizyonlarda bu durum Source tuşlarından kontrol edilebilir.
  • Digitürk uydu alıcısının açık olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ön panelde yer alan ışıklardan kontroller yapılabilir. Uydu alıcısı açık olduğu zaman yeşil ışık yanması gerekmektedir. Kumandanın pilleri çıkarılarak yeniden takılması ardından piller değiştirilebilir. Digitürk uydu alıcısının güç kablosu kontrol edilmelidir.

 

Kumanda Üzerinde Yer Alan VOD Tuşunun Anlamı

Kumanda üzerinde yer alan VOD(Video on Demand) tuşu ile Digitürk Plus uydu alıcısı kullanan üyelere sunulan DVD ligi servislerine ulaşılabilir. DVD lig servisleri sayesinde Digitürk tarafından her hafta güncellenen dizi, film, spor, eğlence programları gibi içeriklere istenen zaman ulaşılabilir. Bu içerikler son izlenme tarihleri öncesinde istenen zaman izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA VE BAŞVUR